W ramach tegorocznego Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbędzie się 15 kwietnia 2015 r., będą miały  miejsce również wydarzenia związane ze starożytnością i średniowieczem: 

 • MEDYTACJA NEOPLATOŃSKA: TEORIA I PRAKTYKA ANTYCZNYCH ĆWICZEŃ DUCHOWYCH Warsztat dotyczyć będzie antycznych, neoplatońskich ćwiczeń duchowych. Zawierać będzie prezentację założeń neoplatonizmu oraz doświadczenia własne. Warsztat skierowany jest do osób, które zainteresowane są praktycznym wymiarem filozofii jako przemiany wewnętrznej. (Collegium Maius ul. Fredry 10, s. 328, godz. 9:30-11:00)
 • ZAGRAJ W PIŁKĘ JAK STAROŻYTNI GRECY I RZYMIANIE! REKONSTRUKCJA MECZU Z UDZIAŁEM WSZYSTKICH CHĘTNYCH Przedmiotem warsztatów będzie próba pokazania, jak wyglądał przodek piłki nożnej w starożytnej Grecji i Rzymie. Warsztaty będą się składać z dwóch części, z których pierwsza będzie miała charakter wykładu, druga będzie próbą rozegrania meczu według antycznych reguł z udziałem wszystkich chętnych (ul. Fredry, uczestnicy spotykają się przed operą, godz. 11.15-12.45).
 • STOICYZM WOBEC NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ Warsztat przeznaczony dla osób niepełnosprawnych fizycznie. Jego celem jest nauczenie się stoickich ćwiczeń duchowych, które mogą być użyteczne w radzeniu sobie z niepełnosprawnością. Warsztat wymaga wcześniejszego zapisania się, a minimalna liczba uczestników wynosi 3 (Collegium Maius ul. Fredry 10, s. 328, godz. 11.15-12.45)
 • ZAGINIONE STAROPOLSKIE SKRYPTORIUM Projekt to połączenie cyklu krótkich wykładów z warsztatami. Na kilku stanowiskach jednocześnie można będzie nauczyć się ostrzenia gęsich piór i pisania nimi, sporządzić atrament, pisać na tabliczce woskowej, dowiedzieć się, jak uzyskiwano barwy w średniowiecznych rękopisach. (Collegium Maius ul. Fredry 10, s. 226, godz. 9:30-11:00, 11:30-13:00, 13:30-15:00)
 • ZABAWNY ANTYK Wszystkim gościom Festiwalu zamierzamy dać szansę zapoznania się z dawnymi grami planszowymi i spróbowania własnych sił podczas rozgrywki. Planujemy zaprezentować gry znane między innymi w starożytnych Egipcie, Grecji, Rzymie, a także na Bliskim Wschodzie. (Collegium Maius ul. Fredry 10, s. 330, godz. 13:00 -13:30, 13:40 -14:10 )
 • ŁACINA W FILMIE Wykład zademonstruje, jak łacina i kultura antyczna przywoływane są w popularnych filmach i serialach (także polskich): co sygnalizują i jak się je wprowadza, by były zrozumiałe dla dzisiejszego odbiorcy. W trakcie wykładu z prezentacją ukazane zostaną najnowocześniejsze metody tworzenia profili zawodowych standardu Thomas PPA przydatnych w poszukiwaniu pracy przez absolwentów Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. (Collegium Maius, ul. Fredry 10, s. 328, godz.14:45-15:30)
 • ZRÓB TO JAK W ŚREDNIOWIECZU WARSZTATY REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję spróbować, jak wykonywano w średniowieczu przedmioty codziennego użytku: stroje, naczynia, narzędzia. (Collegium Historicum ul. Św. Marcin 78, Aula, godz. 11.00).
 • TAJEMNICE PIERWSZYCH PIASTÓW Dzieje Polski pierwszych Piastów, a zwłaszcza postać pierwszego władcy Polski Mieszka I, budzą w ostatnich latach duże zainteresowanie badaczy i nie tylko. Powstają kolejne prace, których autorzy proponują nowe teorie na ten temat. Ile mają one wspólnego z rzeczywistością? Czy są tylko wytworem bujnej wyobraźni autorów? Co tak naprawdę wiemy, a czego nie wiemy o Polsce pierwszych Piastów? Odpowiedź na te pytania znaleźć będzie można podczas tego wystąpienia.(Collegium Historicum ul. Św. Marcin 78, Aula, godz. 12:40-13:20).
 • TWOJE IMIĘ W STAROŻYTNYM JĘZYKU Uczestnicy tych warsztatów poznają kilka różnych języków, którymi posługiwali się ludzie w przeszłości. Każdy po krótkiej prezentacji będzie mógł zapisać swoje imię hieroglifami, językiem starożytnych Greków lub też runami Wikingów. (Collegium Historicum Novum ul. Umultowska, Kampus UAM, Hol, godz. 110:00-10:30, 10:30-11:00, 11:00-11:30, 11:30-12:00, 12:00-12:30, 12:30-13:00).
 • ARCHEOLOGIA POKONUJĄCA BARIERĘ WYKOPALISK Archeologia kojarzy się z ciężką pracą fizyczną, którą wykonywać mogą tylko nieliczni. Obecnie jednak w nauce tej stosowane są niezwykle nowoczesne technologie, którymi posługiwać może się każdy. Metody geomagnetyczne, elektrooporowe, LiDAR pozwalają badać przeszłość i jednocześnie przekraczają barierę sprawności fizycznej czy wizję pracy „przy kopaniu rowów”, jak to określają złośliwi. Warsztaty przeznaczone zarówno dla młodych, jak i dorosłych, będą polegały na nauce obsługi niwelatora, robieniu zdjęć znaleziskom i wyjaśnieniu kwestii wykrywaczy metalu. Natomiast najmłodsi będą mogli szukać zabytków w małym wykopie archeologicznym. (Collegium Historicum Novum ul. Umultowska, Kampus UAM, przed budynkiem, godz. 10:00-10:30 10:30-11:00 11:00-11:30 11:30-12:00 12:00-12:30 12:30-13:00)
 • „FARAOŃSKA PERSPEKTYWA”, CZYLI CZEGO MOGLIBYŚMY SIĘ NAUCZYĆ OD STAROŻYTNYCH EGIPCJAN? Nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że starożytni Egipcjanie mogli wznosić piramidy nie znając komputerów, elektryczności i transportu kołowego, żyjąc w świecie bez demokracji, pieniędzy, internetu i alfabetu… Zdumienie i niedowierzanie, zmuszające niektórych do angażowania w sprawę kosmitów, są tylko dowodem pychy i braku wyobraźni. Egipcjanie stworzyli cywilizację, która trwała ponad trzy tysiące lat, pozostawiając nam monumentalne budowle i niezwykłe dzieła sztuki. Swoich osiągnięć nie zawdzięczali nadzwyczajnym technologiom, lecz dwóm wynalazkom: hieroglifom, których forma i rola jest nieporównywalna z żadnym innym systemem pisma, oraz uniwersalnej koncepcji kosmicznego, społecznego i moralnego ładu maat. Wynikające stąd rozwiązania, umożliwiające skuteczne zarządzanie państwem i budowę piramid, mogłyby mieć praktyczne zastosowanie w naszej rzeczywistości. Problem w tym, że chyba nie jesteśmy na to gotowi… (Collegium Historicum Novum ul. Umultowska, Kampus UAM, Hol, godz. 10:00)
 • KSIĄŻETA, WOJOWIE I CZAROWNICE. KUJAWSKA „ŚWIĘTA GÓRA” SPRZED 2000 LAT Zafascynowani Cesarstwem Rzymskim, jego kulturą, budownictwem, mitologią zazwyczaj z lekceważeniem traktujemy własna przeszłość, a niesłusznie.W pierwszych wiekach naszej ery przez Kujawy przebiegały dwa ważne szlaki handlowe: z Cesarstwa Rzymskiego nad wybrzeże Bałtyku i znad Morza Czarnego do Cesarstwa. Wędrowali nimi nie tylko kupcy….. Na skrzyżowaniu szlaków wędrowcom ukazywała się tajemnicza góra… (Collegium Historicum Novum ul. Umultowska, Kampus UAM, Hol, godz. 12:00)

Więcej informacji: strona festiwalu