Nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukazała się książka Stelli Duffy pt. Teodora. Aktorka, kurtyzana, cesarzowa (Poznań 2012, ss. 336).

Stella Duffy, Teodora. Aktorka, kurtyzana, cesarzowa
Stella Duffy, Teodora. Aktorka, kurtyzana, cesarzowa

Z noty wydawniczej:
Zniewalająca, charyzmatyczna, silna. Teodora – wywodząca się ze społecznych nizin – awansuje, stając się jedną z najpotężniejszych kobiet w dziejach Bizancjum. W powieści Stelli Duffy wraca w pełnym blasku jako fascynująca, kontrowersyjna i uwodzicielska kobieta. Niektórzy nazywali ją świętą. Inni nie byli aż tak łaskawi…
Gdy ginie jej ojciec, młoda Teodora – żeby przetrwać – zmuszona jest do niemal niewolniczej pracy. Przechodzi ciężką szkołę życia, by stać się tancerką, aktorką, a w końcu kurtyzaną. Z czasem dostrzeże, iż jednym zmysłowym gestem może całkowicie zmienić swój los.
Akcja powieści (…) rozpoczyna się na tętniących życiem ulicach Konstantynopola i przepełnionych erotyką publicznych przedstawieniach w hipodromie, przenosi nas w zacisze pustynnych klasztorów w Egipcie i do Aleksandrii, po czym stajemy się świadkami politycznych intryg prowadzonych za zamkniętymi drzwiami cesarskiego pałacu.
Więcej informacji: strona wydawnictwa