Nakładem Wydawnictwa Bellona ukazała się książka Johna Maddoxa Robertsa pt. Świętokradztwo na misteriach (Warszawa 2012, ss. 376).

John Maddox Roberts, Świętokradztwo na misteriach
John Maddox Roberts, Świętokradztwo na misteriach

Z noty wydawniczej:
Kolejna część bestsellerowego cyklu SPQR. Decjusz Cecyliusz Metellus Młodszy powraca do ukochanego Rzymu po roku spędzonym w Galii. Głównymi rozgrywającymi w walce o władzę w Rzymie są obecnie Pompejusz, Krassus i Cyceron, a poważne szanse na dołączenie do tego grona ma Cezar, na którego usługach jest teraz Klodiusz, jedyny obok Milona (związanego z Cyceronem) liczący się przywódca gangów władających ulicami miasta. Podczas uroczystej kolacji w domu Mamerkusa tematem dnia – poza zbliżającą się uroczystością Bona Dea – jest triumf Pompejusza, nad którym obradować będzie senat. Kolacja nie trwa długo. Przerywa ją zabójstwo gospodarza i dozorcy.
Ponadto, ktoś najwyraźniej próbował otruć Decjusza Metellusa, co potwierdzają testy wykonane przez zaprzyjaźnionego medyka Asklepiodesa. Jeśli zleceniodawcą jest Klodiusz, który nie cofa się przed niczym, sprawa może okazać nad wyraz poważna.
To dopiero początek serii tajemniczych wydarzeń. Skorumpowany mężczyzna w kobiecym stroju zakrada się na misteria Bona Dea. Czemu odważył się na takie świętokradztwo? Co wydarzyło się naprawdę i kto za tym stoi? Jak zbadać sprawę i wysunąć oskarżenie, skoro wszystkie sprawy związane z uroczystością objęte są nakazem milczenia?
Więcej informacji: strona wydawnictwa