Nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazała się książka Krzysztofa Obremskiego pt. Literatura staropolska czytana współczesną humanistyką. Przymiarki metodologiczne (Toruń 2012, ss. 198).
Z noty wydawniczej:
Tytuł i podtytuł przynoszą elementarna informacje o zawartości książki: zostały w niej raczej skojarzone niż połączone wybrane teksty literatury staropolskiej z niektórymi problemami (np. oralność) i metodami współczesnej humanistyki (dekonstrukcja, krytyka feministyczna). Poszczególne rozdziały unaoczniają, że można mówić o dwojakiej perspektywie:
– literatura staropolska okazuje się na tyle nie-staropolska, że może stać się przedmiotem dziś nie-tradycyjnych badań, tzn. jako przedmiot wiedzy literaturoznawczej jest otwarta ku nawet tak dalekiej przyszłości, jak humanistyka przełomu XX i XXI wieku,
– współczesna humanistyka zachowuje swe poznawcze walory także w kontekście literatury staropolskiej, tj. nie jest zamknięta na dzieła powstałe również przed kilkoma wiekami.
Spis treści:
- Wstęp: varietas et unum?
- Rękopiśmienna poezja wizualna Greków a „druk, przestrzeń i zamknięcie”
- Bitwa i polowanie – porównania, perswazja i „antropologia”: Anonima zwanego Gallem Kronika polska
- Iluzja prawdy historycznej: kronikarze o chwale grunwaldzkiego zwycięstwa (Jan Długosz – Marcin i Joachim Bielscy – Maciej Stryjkowski)
- Declamatio jako retoryczna proto-dekonstrukcja piętnastowiecznej pochwały kobiet: Henryk Korneliusz Agryppa, O ślachetności a zacności płci niewieściej
- Proto-dekonstruowanie epodu Beatus ille qui procul negotiis: Horacy, poeci ziemiańscy i „Horacy chrześcijański”
- Poetyckie przesłanki demitologizacji „dogmatów” mitologii ziemiańskiej: Ogród Wacława Potockiego
- Powrót do oralności: Psalmodia polska jako zapis pamięci sarmackiego narodu wybranego
Więcej informacji: strona wydawnictwa