Koło Naukowe Klasyków oraz pracownicy Instytutu Filologii klasycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mają zaszczyt zaprosić na premierę musicalu Luciferia w dn. 30 V 2011 r.. W czasie swojej działalności, Koło Naukowe Klasyków ukazywało szerszej publiczności kulturę, tradycję i historię antyczną nie tylko poprzez organizowanie konferencji i wyjazdów naukowych, ale również poprzez wzmożoną działalność kulturalną. Dowodem tego jest choćby wystawienie w czasie Lubelskich Dni Nauki w roku 2007 modernistycznej reinterpretacji „Orestei” przy współpracy z Mieszkiem Sibilskim z duetu Grupa Operacyjna. W tym roku, w dniu 30 V, planujemy wystawić musical „Luciferia” będący nawiązaniem do niektórych wątków z „Alkestis” Eurypidesa oraz do mitu o Pigmalionie.

„Luciferia” to opowieść o dwóch braciach, służącym oraz kobiecie i bogu, którzy ich poróżnili. Ubrana w formę antycznej tragedii, sztuka ta jest przede wszystkim opowieścią o ścieraniu się różnych rodzajów miłości i ambicji. Dwóch braci – Corvus i Cygnus (łac. Kruk i Łabędź) wyprawia się w podróż, która odmieni na zawsze ich życie: jeden liczy na to, że stworzy kopię Paradotis (gr. Ta, która zdradziła), kobiety, którą kochał, a która go porzuciła; drugi – że znajdzie wreszcie sposób na zdjęcie klątwy ciążącej na nim za zabójstwo ojca. Jednakże Corvus nie wyjawia swojego celu bratu, wiedząc, że ten nie pozwoliłby mu na podróż w celu spełnienia jego zachcianek. Dlatego też wmawia Cygnusowi, że znalazł sposób na zdjęcie jego klątwy.

Ich służący, Trymalchion, pod pozorem litości dla Cygnusa, walczy jednak przede wszystkim o zachowanie takiego stanu rzeczy, jaki mu wcześniej odpowiadał – czyli służbie w zimnym, pustym pałacu, rządzonym przez dwóch braci popadających w depresję. Wezwanie Dionizosa, by ten ukarał Corvusa za bluźniercze stworzenie człowieka, doprowadzi jednak do większej tragedii, niż się spodziewał…

Świadkiem tych wydarzeń jest chór bezsilnych służących, którzy – jeszcze mniej znaczący niż zaufany Trymalchion – biernie przygląda się rozpadowi rodziny i temu, jak obłęd Corvusa niszczy znany im do tej pory świat.

Premiera odbędzie się 30 V b.r. na Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Gmachu Głównym KUL. Wstęp jest darmowy – serdecznie zapraszamy!