Dnia 20 maja 2010 o godz. 19.00 w Fabryce Sztuki w Łodzi (ul. Tymienieckiego 3) odbędzie się przedstawienie pt. „Śpiewy Eurypidesa” w reż. Tomasza Rodowicza.

W „Śpiewach Eurypidesa” tematem są kobiety – bachantki, które w zbiorowym uniesieniu sięgają do tego, co w człowieku najbardziej intymne i skrywane, ale w religijnej czy dewocyjnej ekstazie może być groźne i prowadzić do zbrodni zarówno 2500 lat temu jak i dziś. Spektakl jest muzycznym i ruchowym przetransponowaniem chórów z Bachantek poprzez gest, pieśń i taniec ku współczesności. Jest szukaniem nowego języka znaczeń i komunikacji ze światem. Współczesna chorea – jedność śpiewu, gestu i słowa. Tekst antycznej greki zderza się z świetnym polskim tłumaczeniem Łanowskiego, muzyka dzisiejsza z bachicznym akordem starożytności.

„(…) Wykorzystanie tekstu Bachantek w języku greckim i polskim jest niezwykle sugestywne i sprawia wrażenie szkic-misterium. (…). Sztuka prezentowana w nowej formie teatralnej przez zespół Chorei jest sposobem współczesnego teatru na powrót do korzeni antycznych poprzez wykroczenie poza tradycyjną technikę aktorską. Wszystkie elementy sztuki muzyka, słowo i taniec łączą się ze sobą, pozostając od siebie oddzielone, dopiero ich jedność daje misterium współczesne.” – Tiziana Cincinnato, Grzegorz Woźniak

bilety: 10 zł przedsprzedaż, 15/20 zł w dniu spektaklu; ilość miejsc ograniczona, zapisy i informacje: pola.amber@fabrykasztuki.org | tel.: 42 646 88 65   wew. 30.

Źródło: strona internetowa Fabryki Sztuki.