Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Bartłomiej Bednarek, Przyczynek do historii ukrzesłowień. Rola diphrophoroi w kulturze i religii starożytnych Aten

19 czerwca 2020 @ 13:15 - 14:45

Dnia 19 czerwca 2020 r. o godz. 13.15 odbędzie się w formie telekonferencji spotkanie w ramach Warszawskiego Seminarium Badaczy Starożytności. Dr Bartłomiej Bednarek (IH UW) wygłosi referat pt. Przyczynek do historii ukrzesłowień. Rola diphrophoroi w kulturze i religii starożytnych Aten.

Streszczenie:
W swoim wystąpieniu omówię znaczenie taboretu, który nosiły osoby określane w greckich tekstach (od starej komedii attyckiej po Plutarcha) mianem diphrophoroi (dosłownie: „noszące stołki”). Jak wskazują źródła ikonograficzne, ten mebel był wykorzystywany przez służące, których rola polegała na ubieraniu, czesaniu i strojeniu kobiet i dziewcząt o wysokim statusie społecznym. Na podstawie tego samego materiału można stwierdzić, że najsłynniejsze przedstawienie dziewczyn niosących taborety, które znajdowało się w centralnej części wschodniego fryzu Partenonu, należy interpretować jako aluzję do rytualnego odziewania i ozdabiania posągu Ateny.
Osoby zainteresowane udziałem w tym zdalnym seminarium należy przesłać zgłoszenie na adres jan.kwapisz@uw.edu.pl do środy 17 czerwca (włącznie). W czwartek 18 czerwca uczestnikom seminarium przesłane zostaną instrukcje techniczne, spotkanie odbędzie się za pośrednictwem Google Meet.

Szczegóły

Data:
19 czerwca 2020
Godzina:
13:15 - 14:45
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/groups/392805690064/

Miejsce wydarzenia

Online