Instytut Historii i Archiwistyki UMK, przy współpracy z Niemieckim Instytutem Historycznym, organizuje cykl wykładów otwartych dla wszystkich zainteresowanych historią powszechną i historią Niemiec. 28 września 2011 r. o godz. 16:30 (Sala Rady Wydziału [C 0.33], Collegium Humanisticum, ul. Władysława Bojarskiego 1) Prof. dr Knut Görich (Monachium) wygłosi wykład pt. Próby retrospekcji – z pracy nad biografią Fryderyka Barbarossy.
W XIX wieku historia narodowa ugruntowała swoją pozycję nie tylko, jako forma przedstawienia dziejów, ale także jako model wyjaśniający przeszłość. To teleologiczne podejście do historii przez długi czas utrudniało także właściwe zrozumienie historycznej tożsamości cesarza z dynastii Hohenstaufów Fryderyka l Barbarossy. Na przykładzie wyprawy Barbarossy na Polskę (1157) i kanonizacji Karola Wielkiego w Akwizgranie (1165) omówione zostaną nowe założenia metodyczne mediewistyki i podstawowe zagadnienia dotyczące biografii średniowiecznego władcy.

Knut Görich (ur. 1959) od 2002 r. zajmuje stanowisko profesora historii wczesnego i pełnego średniowiecza na uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. W 2008 r., na zaproszenie Exzelenzcluster „Religia i polityka w kulturach przednowożytnych” gościł jako profesor wizytujący na uniwersytecie w Münster. Jest autorem licznych prac dotyczących historii Ottonów i Staufów.

26 października 2011 r. o godz. 16:30 (Sala Obrad, Hotel UMK, ul. Szosa Chełmińska 83a) Prof. dr Martin Kintzinger (Münster) wygłosi wykład Stosunki międzynarodowe w europejskim średniowieczu.

Więcej informacji: strona organizatorów