Nakładem Wydawnictwa Szkolnego PWN ukazała się książka Katarzyny Marciniak pt. Mitologia grecka i rzymska. Bohaterowie ponad czasem (Warszawa – Bielsko Biała, 2010. ss.480).

Katarzyna Marciniak, Mitologia grecka i rzymska. Bohaterowie ponad czasem
Katarzyna Marciniak, Mitologia grecka i rzymska. Bohaterowie ponad czasem

Z noty wydawniczej:

Świat mitów jest zbyt piękny, żeby o nim zapomnieć. Opowieść o starożytnych bogach i herosach to źródło inspiracji dla pisarzy, poetów, malarzy, muzyków, artystów teatru oraz kina. Odniesienia do mitologii odgrywają też istotną rolę społeczną. W wielu epokach pomagały twórcom i ich publiczności zmylić cenzurę polityczną lub obyczajową. Mity antyczne tworzą bowiem niezwykły kod kulturowy. Za jego pomocą ludzie porozumiewają się ponad czasem i granicami geograficznymi – od starożytności po XXI wiek.

Niniejsza książka przedstawia to, co do tej pory pozostawało na marginesie mitologicznych opracowań: recepcję mitów w kulturze – zarówno elitarnej, jak i popularnej – ponieważ mitologia jest obecna niemal w każdej dziedzinie życia. Poznamy więc różne oblicza Meduzy, dowiemy się, czy bóg wina Bachus chorował na żółtaczkę, ale i dotrzymamy towarzystwa Arnoldowi Schwarzeneggerowi, gdy jako Herkules będzie przemierzał ulice Nowego Jorku.

Książka pobudza do dyskusji nad rolą i znaczeniem mitologii we współczesnej cywilizacji. Wciąż potrzebujemy mitów, zarówno antycznych, jak i tych najnowszych, które – często sami o tym nie wiedząc – ciągle tworzymy (mit Ameryki, mit Solidarności…). Obecnie, w czasach dotkniętych kryzysem tożsamości, ta potrzeba jest nawet silniejsza niż dawniej. Mity bowiem inspirują, dostarczają estetycznej przyjemności, każą nam ponawiać kluczowe dla naszego człowieczeństwa pytania, a przede wszystkim dają poczucie wspólnoty i świadomość korzeni, która jest niezbędna, by śmiało patrzeć w przyszłość.

Więcej informacji: strona wydawnictwa