Classica Mediaevalia et cetera
Antyk, średniowiecze, renesans
Dnia 31 maja 2023 r. o godz. 18.30 w Instytucie Filologii Klasycznej UW odbędzie się kolejne zdalne Seminarium Mercuriale (Google Meet), podczas którego dr Kamil Kopij (Instytut Archeologii UJ) wygłosi referat pt. Jak wielu Rzymian mogło podziwiać kunszt Cycerona? Badania widoczności mówców i słyszalności mowy w kontekście Forum Romanum.
Streszczenie
Przez setki lat Forum Romanum było miejscem publicznych spotkań, które kształtowały politykę imperium i tym samym odbijały się echem w całym świecie śródziemnomorskim. Istotnym elementem wielu tych wydarzeń było przemawianie do ludu rzymskiego. O ile wielu badaczy starało się już odpowiedzieć na pytanie o całkowitą pojemność głównego placu Rzymu, niewiele miejsca poświęcono próbom oszacowania, jak wielu zgromadzonych było w stanie rzeczywiście usłyszeć mowę i zobaczyć mimikę oraz gesty mówców.
W naszej prezentacji chcieliśmy przedstawić wyniki analizy widoczności gestów retorycznych i mimiki oraz rezultaty symulacji akustycznych związanych z mównicami na Forum Romanum w okresie późnej republiki i wczesnego cesarstwa. Uzyskane w ten sposób dane pozwoliły nam na oszacowanie maksymalnej liczby osób, które mogły usłyszeć mowę na tyle dobrze, by móc ją zrozumieć, a także dostrzec gesty rękoma i mimikę starożytnych retorów.
Wyniki naszych analiz pomogły nam też zweryfikować hipotezy dotyczące przyczyn zmian w krajobrazie retorycznym Forum Romanum między okresem późnorepublikańskim a wczesnoimperialnym.
Więcej informacji: strona wydarzenia na Facebooku