Nakładem Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec ukazało się II wydanie książki pt. Zachodnie reguły monastyczne (Kraków 2013, ss. 1194).

Zachodnie reguły monastyczne
Zachodnie reguły monastyczne

Z noty wydawniczej:
W niniejszym tomie zamieszczamy zbiór starożytnych reguł zakonnych. Po raz pierwszy taka inicjatywa miała miejsce ponad 30 lat temu, kiedy to w serii Pisma Starochrześcijańskich Pisarzy ukazało się podobne wydanie dla uczczenia rocznicy 1500­lecia narodzin św. Benedykta. Owo wydanie zachęciło do refleksji nad literaturą monastyczną i pobudziło do dalszych studiów nad nią. Owocem tego zainteresowania ba-daczy jest pięćdziesiąty tom Źródeł Monastycznych. Pierwotny materiał został nie tylko powiększony i uzupełniony, ale i ponownie gruntownie opracowany. Zamieszczamy w nim kilkanaście ważniejszych reguł, pochodzących z różnych regionów świata łacińskiego: północnej Afryki, Italii, Galii, Brytanii oraz Półwyspu Iberyjskiego, z okresu pomiędzy IV a VIII wiekiem.
W 1980 r. w serii Pisma Starochrześcijańskich Pisarzy ukazało się wydanie Starożytnych reguł zakonnych dla uczczenia rocznicy 1500-lecia narodzin św. Benedykta. Tom ten zachęcił do refleksji nad literaturą monastyczną i pobudził do dalszych studiów nad nią. I dobrze się stało, że właśnie ten tom, nie tylko powiększony i uzupełniony, ale gruntownie przerobiony, ukazuje się obecnie jako pięćdziesiąty tom Źródeł Monastycznych. Zamieszczamy w nim kilkanaście ważniejszych reguł, pochodzących z różnych regionów świata łacińskiego: północnej Afryki, Italii, Galii, Brytanii oraz Półwyspu Iberyjskiego, z okresu pomiędzy IV a VIII wiekiem.
Więcej informacji: strona wydawnictwa